بنر1

بنر1

صاحب اصلی خانه مرحوم حاج عبدالله بن شاهین شخصیت معروف و محبوب کیش در 80 سال گذشته ، تاجرمروارید و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی آن زمان بود و این منزل از سه نسل قبل از خود به ارث برده بود

بنر 2

بنر 2

خانه مردم شناسی بومیان کیش با قدمتی ۲۰۰ ساله، یکی از قدیمی ترین بناهای جزیره کیش محسوب می شود. این سازه زیبا در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع ساخته شده است.

بنر 4

بنر 4

این خانه برای بومیان نسل های گذشته کیش بویژه اهالی روستای تاریخی سفین قدیم منزلت و جایگاه ویژه ای دارد زیرا اغلب آنها مکتب خانه و فراگیری قرآن را در این خانه گذرانده اند، در واقع این خانه حکم مدرسه محله سفین دارد.

بنر 5

بنر 5

به منظور معرفی تاریخ ، فرهنگ ، آداب و رسوم ، معیشت و صنایع دستی منحصر به فرد بومیان کیش ، این منزل پس از موافقت صاحب آن و اخذ مجوز لازم از سازمان منطقه آزاد کیش در فروردین ماه 1393 با هدف اشتغالزایی، مشارکت بومیان در بخش گردشگری و تحقق توسعه گردشگری پایدار برای جزیره کیش به خانه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل گردید. تمامی اتاق ها و فضاهای خانه با حفظ معماری سنتی با استفاده از مصالح بومی بازسازی شد و سبک زندگی بومیان کیش در 80 سال پیش باززنده سازی شد.

بنر 6

بنر 6

ایده تبدیل خانه به موزه مردم شناسی به عنوان فاز اول اکوموزه سفین توسط آقای محمدجاسم پور نتیجه صاحب خانه بر اساس پایان نامه ایشان "اکوموزه و نقش آن در توسعه و گردشگری پایدار جزیره کیش" مطرح و با همکاری بازماندگان مرحوم و تعدادی از جوانان بومی اجرا گردید.

بنر 7

بنر 7

نمایش زنده ابزار و وسایل و شیوه زندگی و معیشت بومیان کیش در 80 سال پیش در فضایی با اصالت و کاملا سنتی برای گردشگران و کیشوندان

بنر 8

بنر 8

در این خانه تاریخی می توان شیوه معیشت و ابزار مورد استفاده بومیان جزیره را در طی ۸۰ سال گذشته مشاهده کرد. نحوه چیدمان وسایل خانه که بخشی از آنها متعلق به حاج ابراهیم سالم حسینی داماد حاج عبدالله بن شاهین است، بیانگر اصالت و سنت های دیرینه کیشوندان است.

بنر 9

بنر 9

از مرحوم حاج ابراهیم سالم حسینی تقدیر و تشکر می کنیم ، فردی که سالها با جان و دل مراقب این خانه بوده و با محافظت و تعمیر به موقع آن بزرگترین نقش در حفظ این میراث فرهنگی و بومی کیش داشته و با همراهی و همکاری در شکل گیری این موزه نقش اساسی داشته ، ایشان خانه و وسایل ارزشمند خود را در اختیار گذاشتند تا فرهنگ و تاریخ جزیره کیش زنده بماند ، جا دارد از این بزرگمرد وطن دوست تشکر و قدردانی کنیم

Address
To Join Us

200 meters away in the fishmarket road, toward the Greekship, opposite of the fishing Port, old seffin, Kish Island

Phone 00987644432844
Postal Code 794172222

Contact Us

© All rights reserved to Kish Native Anthropology House . Design and implementation By YAS ICT